Image for Algida Big Bold dondurma, Avrupa’dan Asya’ya Erimeden Nasıl Geçer?

Algida Big Bold dondurma, Avrupa’dan Asya’ya Erimeden Nasıl Geçer?

Sıra dışı bir marka, ürün ve ismi doğru bir kurguyla nasıl bir araya getirirsin? Nefes kesici ancak aynı zamanda bir o kadar tehlikeli bir performans için nasıl hazırlık yapılır? Her türlü olasılığa hazırlıklı olmak için gereken iletişim planı nasıl oluşturulur? İşte Algida Big Bold ve dünyaca ünlü motokros efsanesi Robbie Maddison’ı bir araya getirdiğimiz bu proje, hepsi için harika bir örnek oldu.

 

Big Bold, atıştırmalık kategorisinde rekabet eden kabindeki en mücadeleci marka. Farkını ortaya koymak için temeline hayatı büyük yaşama kavramını koyuyor. İçeriği ve formuyla oldukça ekstrem ve onun gibi ekstrem olmaktan çekinmeyenler için bir ödül şeklinde konumlandırılıyor. Böylesine cesur bir markayı görünür kılmak için alışılmışın dışında bir iletişim yaklaşımını sahiplendik ve Golin olarak en doğru isim ve aktivasyon fikriyle markaya bir yolculuk ördük.

 

Yolumuz dünyaca ünlü Avustralyalı motokros efsanesi ve motosikletiyle su üzerinde gidebilen tek isim Robbie Maddison ile kesişti. Big Bold ve Robbie Maddison’ı bir araya getirme stratejisini sadece bir reklam filmiyle sınırlı tutmak istemedik. Reklam filmini bir keşif olarak konumladık. Mart 2021’deki ziyaretini, Ağustos ayında gerçekleşecek büyük performansın önçalışması olarak gördük.

 

Ağustos ayında gerçekleşecek nefes kesici performansında Maddison’ın özel motosikletiyle, Big Bold dondurması erimeden İstanbul Boğazı’nı Avrupa yakasından Asya’ya doğru geçmesini hedefledik. Bu aktivasyonu örerken hem marka mesajını, hem performans sanatçısının heyecanını, hem ürünü hem de performansı izleyecek olan basını düşünmemiz gerekiyordu. Lokasyonu dikkatle seçtik. Bu performansla, sadece Türkiye’de dünyaca ünlü bir isme ev sahipliği yapmış olmayacaktık, aynı zamanda tüketici ve basın için oldukça önemli olan İstanbul’un sembolikleşmiş boğazını da kurguya dahil ettik. İstanbul Boğazı dünyanın en yoğun trafiğine sahip kanallarından biri ve akıntının oldukça güçlü olması performansı Robbie Maddison için de bir meydan okumaya dönüştürüyordu. Robbie Maddison için bir başka heyecan ise, hayatında ilk kez motosikletiyle kıtalar arası bir performans gerçekleştirecek olmasıydı. Bu ilk, Robbie için aynı zamanda bir dünya rekoru olacaktı. İstanbul Boğazı’nı sadece motosikletiyle geçmenin yolunu aramayacaktı, dondurması erimeden kıtalar arası geçmek için hızlı da olması gerekiyordu. İstanbul Boğazı, gerekli tüm izinler alınarak ilk kez bir motosiklet geçişi için kapatılıldı.

 

Nefes kesen bu gösteri için 150 kişilik bir ekip, özel bir deniz operasyonuyla çalıştık. 20 kişilik bir kamera ekibi ile ikisi ekstrem sporlarda kullanılan FPV drone olmak üzere toplamda dört drone aktivasyonu kaydetmek üzere kullanıldı. Aktivasyon Youtube üzerinden canlı yayın olarak paylaşıldı. Maddison’un İstanbul Boğazı’nda Avrupa Kıtası’ndan Asya Kıtası’na denizden geçişine şahitlik etmeleri için TV kanalları ve ilgili basın mensuplarını “büyük yaşamanın” heyecanına davet ettik. Maddison, motosikletiyle Ortaköy Meydanı’nda hazırlanan platformdan start aldı. Boğazın akıntısını hiçe sayarak, saatte 70 km hızla sürdüğü motorsikletiyle 1.5 dakikada Anadolu yakasına ulaştı ve Algida Big Bold dondurması erimeden karşı kıtaya geçmiş oldu. Ardından Beylerbeyi’nden hareketle yine 1.5 dakikada Ortaköy’e geri döndü.

 

Basın davetimize 14 farklı yayından 26 kişi katıldı. 3 ulusal kanal, yayın akışlarını durdurup canlı yayın yaptılar. Alandaki canlı yayın, ana haber bültenlerinde, hafta sonu haberlerinde tekrar tekrar yayınlanarak, 23 TV kanalında, 74 frekans haber yayını olarak yer aldı. Haber etkinlik sonrasındaki 1 hafta boyunca 2 saat 56 saniye yayın süresine ulaştı.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=sdlHpDGSACw[/embed]