COCA-COLA X MAVI İŞ BIRLIĞI

Coca-Cola, 2020 yılında, Atıksız Bir Dünya vizyonu kapsamında hem bilgilendirici hem de teşvik edici birçok projeyi hayata geçirdi. Dünyadaki plastik sorununun aşılmasına yardımcı olmak için şişeleyici ortaklarıyla birlikte kendisine önemli hedefler belirleyen marka, bu vizyon kapsamında 2025 yılına kadar ürettiği ambalajların tamamını %100 geri dönüştürülebilir yapacak ve 2030 yılına kadar tüm ambalajlarını geri dönüşüme kazandıracak. Coca-Cola, aynı zamanda, tüketiciyi de geri dönüşüm konusunda teşvik ederek herkesin bu süreçte yer alması için çalışmalarını sürdürecek.

Bu kapsamda hayata geçirilen iş birliklerinden bir tanesi, moda sektörünün öncü markalarında Mavi ile gerçekleşti. İkonik iki marka Mavi ve Coca-Cola, pet şişelerin geri dönüşümü yoluyla hazırladığı Coca-Cola X Mavi Koleksiyonu’nu sundu. Koleksiyon, doğaya saygısını farklı şekillerde ifade eden, geri dönüştürülmüş PET, pamuk veya %100 organik pamuktan üretilmiş dokuz farklı tişörtten oluşuyor ve koleksiyonda yer alan 4 tişört geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor. Tişörtlerin üretiminde kullanılan plastikler Coca-Cola Vakfı, Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) iş birliğiyle Kemer’de pilot olarak hayata geçirilen ve toplum tabanlı bir geri dönüşümü destekleyen KOLLEKT uygulaması ile toplandı.

Coca-Cola ile Mavi’nin iş birliği kapsamında yapılan medya iletişimiyle 15 yazılı, 55 online yansıma elde edilerek 1.687.534 kişiye erişim sağlandı. Projenin sosyal medya iletişimini sağlamak adına gönderilen PR kitleri ise 18 farklı hesaptan paylaşılarak 2.954.200 kişiye erişti.

Golin İstanbul Coca Cola ana markası başta olmak üzere Coca Cola Türkiye’nin tüm markalarına stratejik iletişim danışmanlığı çerçevesinde marka iletişimi, medya ilişkileri, konu ve etkinlik yönetimi, influencer marketing ve içerik üretimi kapsamlarında hizmet veriyor.